Android

Call Of Duty Mobile Yeni Yapımcı Notu

Call of Duty oyununun taşınabilir sürümü olan ve çok yakın zamanda Android ve iOS platformlarına çıkmasını beklediğimiz mobil versiyonlarına ait yeni bilgiler paylaşıldı. Özellikle oyun dinamikleri hakkında paylaşılan bu bilgileri sizler için yorumlamaya ve ön izlemelerini vermeye çalışacağım.

Call Of Duty Mobile Ne Zaman Çıkacak?

 

En çok merak edilen konuların başında, Call Of Duty Mobile oyununun Android ve iOS platformlarına tam olarak ne zaman çıkışını yapacağı geliyor. Hatırlayacağınız üzere bir kaç ay öncesinden Sadece Avusturalya bölgesinde Google Play Store üzerinden bir test sürümü yayınlanmış ve çok sürmeden test sürümü bitirilmiş ve marketten kaldırılmıştı. Tabi herzaman olduğu gibi bunu sadece Türkiye’de değil belki de Dünyada ilk tanıtan ben olmuştum ve birçok inceleme videosu yayınlamıştım. Youtube kanalımdan bu videolara gözatabilirsiniz.

Oyun global sürüm için planlandığı gibi aynı zamanda Çin’de de yayınlanacak. Tabi ki tahminlerimize göre, oyun ilk olarak Çin pazarında çıkışını yapacak ve daha sonra Google Play Store ve App Store‘a gelecek. geldiği zaman ise hemen sizlere duyurup indirme linklerini paylaşacağım. Ancak şu bir gerçek ki hala kesin bir çıkış tarihi bilinmiyor. Ne global sürümü için, ne de Çin sürümü için. Belki de oyunun tam sürümü çıkmadan önce yine uzun bir test sürümü paylaşılabilir. Her ne olursa olsun tüm bu gelişmelerden sizleri yine haberdar etmeye çalışacağım.

Son Gelişmeler ve Yenilikler

 

15 Şubat 2019 tarihi itibari ile paylaşılan bilgilere göre oyunun test sürümünde yapılan geri dönüşler dikkate alınarak bazı değişiklikler yapılmış durumda. Bunlardan en belirgin olanı, oyunun test sürümünde olmayan dürbün açma butonunun artık oyunda yer aldığı gözleniyor. Bir önceki test sürümünde bu buton ateş etme tuşu ile üst üste konumlandırılmış ve ateş etme butonuna dokunduğunuzda dürbün (scope) otomatik olarak açılıyordu. Yani siz dürbünü açmak istemeseniz de dürbün zorunlu olarak açılıyordu. Nihayet bunu isteğe göre seçebileceğiniz üç farklı şekilde yeniden tasarlamışlar. Yani mobilde çok parmak kullanarak oynayanlar için bir kolaylık sunulmuş durumda. Bunun önizlemesini aşağıdaki ekran görüntüsünden görebilirsiniz.

 

Tabi bu tazr tasarım değişiklikleri çok parmak kullanarak oynayan oyuncular olduğu gibi sadece iki parmak kullanarak oynayan becerisi daha az ola oyuncular için de düşünülmüş durumda. Eğer silahlar arasında hızlı geçiş yapmak isterseniz sadece parmağınızı ekrandan kaldırıp diğer butonlara hızlıca ulaşabilirsiniz.

 

Ateş modu: Askerlerin seçmesi için üç farklı ateş modu sağlandı ve her ateş modu için oyuncu istediği şekilde bunu ayarlayabilir. Üç farklı ateş etme modu var ve yalnızca yeni oyuna başlamış oyuncuların hızlı bir şekilde bu butonları bulmalarını sağlamak değil, aynı zamanda farklı savaş senaryoları ve ateşli silah türleri için en eksiksiz çözümü sağlamak için de butonların konumları düşünülmüştür.

Örneğin, yakın mesafeli savaşa odaklanan av tüfeği ve hafif makineli tüfek, gögüs hizası atışları için daha uygun olabilir.

  • Tek tuşla ateş etme butonua sistemi, tüfekler ve hafif makineli tüfekler gibi orta menzilli silahlar için daha uygundur.
  • İki ateş etme butonu, farklı sahnelere göre farklı atış modları arasında geçiş yapmak için üst düzey savaşçıların ihtiyaçlarını karşılayabilir.

 

 

Oyunda test sürümünde olmayan yeni bir özellik var. Artık bombayı elinize aldığınız andan itibaren bir yay çizgisi belirecek. Bu da bombayı hedefinize doğru açıyla ve doğru bir şekilde fırlatabileceğiniz anlamına geliyor. Yörüngeyi ayarladığınız yay çizgisi kırmızı olarak görülmektedir.

 

 

 

El bombası için test sürümünde olmayan fırlatma süresi de eklenmiş durumda. Bu sayede bombayı fırlatmak için tanımlanan süre içerisinde bombayı elden çıkarmak zorundasınız. Bunu yapmadığınız zaman 5 saniye içinde bomba elinizde patlayacak ve ölmenize neden olacak. Eğer bombayı elinize yanlışlıkla aldığınızı düşünüyorsanız ve onu envanterinize geri koymak istiyorsanız, resimde de görüldüğü üzere bombayı fırlatmayı iptal edebileceğiniz bir bomba ikonu da eklenmiş durumda.

 

 

Cep telefonu ekranının boyut sınırlaması nedeniyle, bazı oyuncular çok çeşitli yönlendirme işlemlerini tamamlamakta zorlanıyor, bu nedenle oyuncuların düşmanlarını hızlı bir şekilde kilitlemelerine yardımcı olmak için Call of Duty mobil oyunundaki ekran hızlandırma ile ilgili işlevleri eklendi; Ayrıca ivme boyutunda özel bir ayar sağlandı, hatta bu ayar doğrudan kapatılabilir.

 

 

Cal Of Duty ana sürümü olan bilgisayar versiyonundaki gibi kontrol özelliklerine sahip olmayan mobil oyuncular, analogu hareket ettirirken koşma işlevini gerçekleştiremeyebilirler. Ancak bunun için oyuna daha hızlı ve serbestçe koşabilecekleri bir buton eklendi. Bunun için mini haritanın hemen yanındaki koşma butonunu kullanabilirler veya sol analogdan parmaklarını kaldırmadan sarı ikonlu koşma butonuna dğru parmaklarını sürükleyebilirler. Bunu yaptığınızda parmaklerınızı telefon veya tabletlerinizden çekseniz dahi, karakteriniz koşmasını serbestçe sürüdrecektir.

Şimdilik yenilikler bu şekilde listelenmiş. Daha fazla yenilik durumunda sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim.

Youtube üzerinden hazırlamış olduğum tüm Call Of Duty Mobile videolarımı izlemek için aşağıdaki linke tıkla

COD Mobile Videolarım: TIKLA

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Emek veriyorum ve sizlerden karşılığını bekliyorum. Kazançlarım zaten yetersiz ve bu yüzden Reklam engelleyici özelliğinizi devre dışı bırakmanızı istiyorum. Anlayışınız için teşekkürler.