Momo Şimdide Minecraf’a Bulaştı Çocukları İntihara Yönlendiriyor

Son aylarda dünya medyasında kendisine sık sık yer bulan, Mavi Balina benzeri Momo isimli bir oyun var. Momo, hedefleriyle WhatsApp üzerinden iletişim kuran kimliği belirsiz kişiler tarafından yönetiliyor. Çocukları ve gençleri intihara kadar sürüklediği söylenen Momo, şimdi de milyonlarca genç ve çocuğun oynadığı Minecraft’a sıçradı.

Dijital çağın en büyük getirisi olan internet ortamı, bazen çocuklara ve gençlere sokaklardan daha güvensiz bir yaşam alanı sunuyor. Son yıllarda çeşitli kaotik yapılanmalar tarafından yürütülen, şantaj yoluyla gençlerin intihar etmelerine yol açan oyunlar ortaya çıkmaya başladı. Bunlardan en popüler olanı ise ülkemizde de ölümlere neden olan Mavi Balina oyunuydu.

Geçtiğimiz aylarda, Japonya’daki bir heykel müzesinde yer alan ürkütücü bir kadın heykelini profil resmi yapıp, WhatsApp aracılığıyla insanlara ulaşan bir karakter ortaya çıktı. Bu karakter henüz gerçek kimlikleri tespit edilememiş bir grup tarafından yönetiliyor. Onunla iletişim kuranların kişisel bilgilerine erişmek için her yolu deneyen Momo, bu bilgileri kullanarak tıpkı Mavi balina gibi şantaj tehditleri savuruyor. Elbette internet ortamında yayılması için tek alternatif WhatsApp değil.

Çocukların ve gençlerin severek oynadıkları Minecraft’ın internet üzerinden oynanabilen ücretli sürümü Momo’nun yeni hedefi oldu. Minecraft’ta kişiselleştirilmiş içerikler yaratabilen programlama bilgisine sahip olan saldırganlar, oyun içinde bir virüs gibi yapılanmaya başladı. Oyunculara çeşitli komutlar verip, emirleri uygulanmadığı takdirde tehditler savuran karakterin çocuklarla iletişim kurduğunu düşünün. Momo’nun Minecraft karakterinin elinde WhatsApp logolu bir telefonla diğer oyuncuları kovaladığı da söyleniyor. Asıl amaç, hedefteki oyuncuları WhatsApp’taki tehdit trafiğine çekebilmek.

Çocuklara doğrudan zarar vermese bile kişisel verilerine ulaşabilecek bu karakter; anksiyete, depresyon ve uykusuzluk gibi sağlık sorunlarını da tetikleyebilir.

Diğer iddialara göre Momo’nun olduğu Minecraft videoları YouTube’da da cirit atıyor. Yani oyunu oynamayan birisi bile bu korkunç tiyatroya videolarda şahit olabiliyor.

Arjantin’de 12 yaşındaki bir kız çocuğunun Minecraft ile ulaşan Momo yüzünden öldüğü, ölmeden önce cep telefonuna da kısa bir video kaydettiği ortaya çıktı. Memurlar henüz Momo konusunun bir şüpheden ibaret olduğunu söyleseler de dijital ortamdan kız çocuğuna ulaşan bir kişinin varlığından eminler. Momo kılığında çocuğa ulaşan kişinin 18 yaşında bir genç olduğundan şüphe ediliyor.

Çoğu ülkede ebeveynler, Momo’ya karşı ciddi şekilde uyarılmaya başlandı. Yeri gelmişken biz de çocuklarımızın dijital dünyadaki etkinliklerini sıklıkla kontrol etmek gerektiğini hatırlatalım. Eğer onların eline telefon ya da bilgisayar verip bir köşede unutursak, gerçek dünya ile ayırt edemedikleri şeyler sonlarını getirebilir.

15 comments

 1. Ege Dütar dedi ki:

  momonun da momoyu yöneten grubun da ben taaaa tövbe estağfurullah

 2. yağız dedi ki:

  Ne momoymus ya bunlar YouTube da paylasilmasa hiç kimsenin dünyadan haberi olmicakti ne güzel aa çok korkuyorum a Momo napmaliyim rogjeifj

 3. Mete dedi ki:

  Abi ben minimum nasıl çıktığını biliyorum

 4. Mete dedi ki:

  Abi ben momonun nasıl çıktığını biliyorum sana söylerim

 5. Yiğit dedi ki:

  Minecraft ışık hemen sildim bu haberi paylaşan arkdaşımıza teşekür eder
  im

 6. Ahmet baran 55 dedi ki:

  Ondan korkan onun gibi olsun

 7. Ahmet baran 55 dedi ki:

  Momodan korkan onun gibi olsun

 8. Efe GEÇİLİ dedi ki:

  Zaten modsuz saf Minecraft’ta ben her gece zombiden çok momo avliyom Minecraft’ta zaten heykel ve telefon diye bişey var onların içinden çıkıyormuş Hürriyet’e göre
  Ulan ben momo haberlerini göre göre momo benim beynime sıçradı

 9. H dedi ki:

  Sizin beyninizi yıkarım

 10. carrypotter31 dedi ki:

  Selam momo , g*t müsün ? Domuz gribinden daha mı tehlikelisin ? Neyse hiç biri umrumda değil . Tek umrumda olan momonun pılını pırtını toplayıp Türkiye’den s*ktirip gitmesi .

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.