Genel

Depremleri gerçek zamanlı olarak izlemek için mobil uygulamalar

Dünyada birçok doğal afetler var. Bunlardan biri de depremler. Kendinizi ve sevdiklerinizi nasıl güvende tutacağınızı anlatacağız.

Birkaç gün önce Türkiye ve çevre ülkelerde büyük depremler olmaya başladı . Türkiye’den, Kazakistan’dan, Gürcistan’dan ve hatta Rusya’nın Uzak Doğu’sundan yüzbinlerce, hatta milyonlarca insanın alışılmış hayatını bozdular. Atlantik Okyanusu’ndaki büyük su altı sarsıntıları hakkında medyada bile haberler var.

My Earthquake Alerts ve LastQuake gibi uygulamaları kullanmanızı öneririz . Kullanıcıları, dünyanın hangi bölgesinde, hangi şehirde ve hangi güçte bir deprem olduğunu gerçek zamanlı olarak öğrenebilirler. Küçük bir büyüklükte de olsa, Kuril Adaları’nda bile dünyanın tamamen farklı yerlerinde hala devam ettikleri ortaya çıktı. My Earthquake Alerts’in güzelliği, bu uygulamanın gerçek zamanlı olarak güncellenen dünyanın coğrafi etiketli bir haritasını göstermesidir . Ve LastQuake, yakınınızdaki depremlere bakmanıza ve yakınlarda devam eden bir felaket hakkında rapor vermenize olanak tanır.

Bu uygulamaların düzgün çalışması için, özellikle bir depremin merkez üssü yakınındaysanız, GPS’i açmanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca mümkünse olay yerinden bir açıklama ve fotoğraf göndermelisiniz.

LastQuake’in bir başka güzelliği de uygulamanın bir itişten tsunami ihtimali olup olmadığını göstermesi. Lütfen kendinize ve sevdiklerinize iyi bakın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Emek veriyorum ve sizlerden karşılığını bekliyorum. Kazançlarım zaten yetersiz ve bu yüzden Reklam engelleyici özelliğinizi devre dışı bırakmanızı istiyorum. Anlayışınız için teşekkürler.