Android

PSVita emülatörü Vita3K Android için yayınlandı ve indirilebilir

Sony’nin PSP’den sonra büyük umutlarla piyasaya sürdüğü ancak beklentileri çok fazla karşılamayan PS Vita el konsolu için Android Emülatörü yayınlandı. Bu emülatör sayesinde Özlediğiniz PS Vita oyunlarını Android cihazlarınızda oynayabileceksiniz.

Vita3K olarak isimlendirilen emülatör 12 Şubat 2023 tarihi ile Android cihazlarda ilk kez yayınlandı ve bu henüz ilk sürümdür. O yüzden istediğiniz bütün PS Vita oyunlarını çalıştıramayabilir, oyun sırasında donma, çökme ve performans kayıpları yaşayabilirsiniz. Bugün çalıştıramadığınız oyunlar zamanla çalışabilir hale gelebilir. Bunun için emülatörün sürekli ve düzenli olarak güncellenmesi ve oyunlar ile tam uyumlu hale gelmesi gerekebilir.

Aşağıda Vita3K emülatörünün indirme linki bulunmaktadır. Dileyen şimdiden indirebilir ve deneyebilir. Emülatör hakkında ilerleyen günlerde daha kapsamlı bir yazı hazırlamak ve öğretici videolar hazırlamak istiyorum. Bunun için takipte kalın.

Uygulamayı Kullanırken Aklınızda Bulunsun

  • Sürücüler arasında geçiş yaparken gölgelendirici önbelleğinizi temizlemeniz gerekebilir (Son güncellemede bunu otomatik yapar)
  • Bazı oyunların yüklenmesi, şifrelerinin çözülmesi gerektiğinden biraz zaman alabilir. Lütfen bir uygulama yüklenirken uygulamayı kapatmayın.
  • Arka ekran dokunuşu henüz desteklenmiyor. Bir oyun gerektiriyorsa, çoğu için geçici bir çözüm, PS TV modunu etkinleştirmektir (Ayarlar -> Sistem)
  • Sanal klavyede girdiğiniz metin görünmüyorsa klavye önerisinde üzerine tıklayın.

Vita3K’nın Android uygulaması şimdilik temel düzeyde. Henüz tamamen kullanışlı bir arayüze sahip değilken, üst düzey kapasiteli yapımları da desteklemiyor. Bununla birlikte ilk sürüm, sadece Qualcomm yonga setlerinde bulunan Adreno ile kullanılabiliyor. Vulkan desteğine sahip olduğu için Android’de sorunsuz bir deneyim sunuyor.

Vita3K’yı denemek isterseniz Android 7.0 Nougat veya sonraki sürümünü çalıştıran ve Vulkan 1.0 veya sonraki sürümünü destekleyen bir Android cihaza ihtiyacınız olacak. Proje açık kaynaklı ve GPLv2 lisansına sahip. Ancak açıklamaya göre, Android sürümünün kaynak kodu birkaç ay boyunca kullanılamayacak.

Yasal Uyarı

Ücretli oyunların ücretsiz olarak paylaşılması, telif hakkı ihlali anlamına gelir. Telif hakkı, yaratıcı eser sahiplerine eserlerini kopyalama, dağıtma ve kullanma hakkı verir. Ücretli oyunlar da bu kapsamda yer alır. Eğer bir oyunun lisansını satın almadan veya yetkisiz yollarla paylaşarak ücretsiz olarak erişim sağlarsanız, yasal hak sahiplerine zarar verirsiniz. Telif hakkı ihlali ciddi sonuçlar doğurabilir. Yasal işlemler, tazminat talepleri ve hukuki sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, oyunları yalnızca yasal ve etik kaynaklardan edinmeli ve paylaşmalısınız. Oyun geliştiricilerinin emeklerine saygı göstermek ve telif haklarını korumak herkesin sorumluluğundadır. Unutmayın ki telif hakları, yaratıcıları teşvik etmek ve adil bir şekilde kazanç elde etmelerini sağlamak amacıyla vardır. Yasalara ve etik değerlere uygun davranarak oyun dünyasının sürdürülebilirliğine katkıda bulunmak önemlidir. Bu sebeplerden dolayı PS Vita oyunlarının indirme linkini paylaşamıyorum.

Güncelleme ile gelen yenilikleri bu linkten takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Emek veriyorum ve sizlerden karşılığını bekliyorum. Kazançlarım zaten yetersiz ve bu yüzden Reklam engelleyici özelliğinizi devre dışı bırakmanızı istiyorum. Anlayışınız için teşekkürler.