Genel

Sony PlayStation, “Q-Lite” kod adlı bir el konsolu üzerinde çalışıyor

PS Vita’dan beklediğini bulamayan Sony, Playstation 5 oyunlarını da oynatabilecek “Q-Lite” kod adlı yeni bir el konsolu üzerinde çalışıyor.

Günlendir ortada dolanan süpekilasyonlara bakıldığında, Sony’nin bulut tabanlı sürekli internete bağlı taşınabilir bir el konsolu üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Ancak kimilerine göre bu el konsolu Playstation 5 uzaktan oynama özelliği sunan bulut tabanlı bir cihaz olacak, kimilerine göre ise tamamen bağımsız ancak yinede Playstation 5 oyunlarını oynamaya izin verecek bir cihaz olacak.

Farkettiyseniz son zamanlarda Sony PS5’i uzaktan oynama yöntemini anlattığı Remote Play reklamlarını sıkça yayınlamaya başladı. Aşağıdaki video buna bir örnektir.

Henüz kesin bilgi ve detaylar Sony tarafından açıklanmamış olsa da, sızdırılan bazı donanımsal bilgiler mevcut. Buna göre;

Beklenen Özellikler

  • PlayStation 5 ile Remote Play’i kullanır
  • İnternet ile sürekli bağlantı
  • bUyarlanabilir tetikleyiciler
  • 8″ dokunmatik ekran
  • 2024 Tatil döneminde çıkacak

Q-Lite kod adı verilen bu yeni el konsolunun Playstation 5 Pro cihazından önce, çıkarılabilir disk özelliğine sahip Playstation 5’den sonra çıkışını yapması pilanlanıyor.

Sony taşınabilir konsollar konusunda en verimli dönemini henüz dokunmatik ekranlı telefonların ve mobil oyunculuğun yaygın olmadığı yıllarda Playstation Portable (PSP) ile yaşamıştı. Ardından Playstation Vita (PS Vita) isimli yeni nesil el konsolunu piyasaya sürmüş, ancak hem dokunmatik ekranlı telefonların yaygınlaşması, hem de mobil oyunların ücretsiz olarak uygulama mağazalarından indirilmesi nedeniyle PS Vita beklenen ilgiyi göremedi ve Sony tarafından satışları durduruldu.

Umuyoruzki Sony PS Vita sürecinden bir ders almıştır ve yeni çıkaracağı el konsolunda aynı hatayı tekrarlamaz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Emek veriyorum ve sizlerden karşılığını bekliyorum. Kazançlarım zaten yetersiz ve bu yüzden Reklam engelleyici özelliğinizi devre dışı bırakmanızı istiyorum. Anlayışınız için teşekkürler.