Genel

IOS 17 gözlerinizi miyop olmaktan kurtaracak

iOS 17’deki yeni bir özellik, kullanıcı ekranı gözlerine çok yakın tuttuğunda bunu bildirecek. Bu yöntemle göz bozulmasının önüne geçilmesi planlanıyor.

Akıllı telefonlar hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi, bu nedenle gençlerin miyopi ve göz yorgunluğundan şikayet etme olasılığı daha yüksektir. Apple, kullanıcılarına yardım etmeye ve iOS 17’de iPhone veya iPad’in göze çok yakın olduğuna dair bir bildirim eklemeye karar verdi. Bu özelliğe Ekran Mesafesi denir.

Bu özelliğin iOS 17 ve iPadOS 17‘de çalışması için TrueDepth kamera kullanılıyor. Cihazın göze olan mesafesini ölçer ve kullanıcının cihazı bu pozisyonda çok uzun süre tutması durumunda uyarır.

iOS 17’de Ekran Mesafesi özelliğini etkinleştirmek için Ayarlar > Ekran Süresi > Ekran Mesafesi‘ne gitmeniz gerekiyor. Sonuç olarak, akıllı telefon veya tablet gözlerden 20 dakikadan fazla 30 cm uzakta olduğunda bildirim gelecektir. Android akıllı telefonlarda da aynı özelliği bekleyeceğiz.

iOS 17’nin Eylül 2023’te çıkması gerektiği belirtiliyor. Wikipedia’dan alınan bilgilere göre, iPhone XS altındaki akıllı telefonlar desteklenmiyor. Yani iOS 17, iPhone 8 veya iPhone SE 1. nesilde yayınlanmayacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Emek veriyorum ve sizlerden karşılığını bekliyorum. Kazançlarım zaten yetersiz ve bu yüzden Reklam engelleyici özelliğinizi devre dışı bırakmanızı istiyorum. Anlayışınız için teşekkürler.