Genel

Snapdragon Game Super Resolution ile mobil oyunlar 4K 60fps çalışabilecek

Mobil oyun performansını ve pil ömrünü en üst düzeye çıkarmak için Snapdragon yeni çözümü olan Game Super Resolution teknolojisini tanıttı.

Snapdragon Elite Gaming, herkes için birinci sınıf oyun deneyimleri sunar. Bunun nedeni Snapdragon’un, gerçek 10 bit HDR ile en yüksek görsel kalitede ultra akıcı grafikler sunan saniyede 144 kare (FPS) hızında oyun deneyimleri de dahil olmak üzere çok sayıda masaüstü düzeyinde oyun özelliğiyle yüklü olmasıdır , böylece bir milyardan fazla oyun oynayabilirsiniz. renk tonları. Snapdragon, favori oyunlarınıza gerçek zamanlı Donanım Hızlandırmalı Işın İzleme , en son Unreal Engine 5 güncellemeleri için destek, VRS, Vulkan 1.3 ve çok daha fazlası dahil olmak üzere piyasada ilk kez sunulan birçok mobil oyun özelliğine erişim sağlar . 

Bugün Qualcomm Technologies, Inc. mobil oyun performansını ve pil ömrünü en üst düzeye çıkarabilen yeni bir Snapdragon Elite Gaming özelliğini tanıtarak mobil oyun teknolojilerinde liderliğini sürdürüyor. Snapdragon Oyun Süper Çözünürlüğü (GSR) ile tanışın. 

Oyunlarda Süper Çözünürlük nedir? 

Bugün oyunların çözünürlüğü daha düşük bir çözünürlükten doğal bir çözünürlüğe yükseltmesine izin veren birçok teknik var. Bu, daha iyi performans ve güç tasarrufu sağlar. En yaygın yükseltme teknikleri, çift doğrusal enterpolasyona (bilerp) dayanır; bunlar güç açısından verimli olabilir ancak kenarları ve ayrıntıları bulanıklaştırarak grafik kalitesinden ödün verebilir. Mevcut pazardaki diğer zamansal teknikler kaliteyi artırır ancak günümüzde mobil işleme ardışık düzenlerinde yaygın olmayan girdiler gerektirir.  

Snapdragon Elite Gaming, mobil cihazları güçlü oyun makinelerine dönüştürür.

Qualcomm-resmi

Daha büyük bir resim için tıklayın

Şekil 1: Yerel (1080p) çözünürlük ile Snapdragon GSR ve bilerp kullanılarak iki kat yükseltme arasındaki görüntü kalitesi karşılaştırması. “Giriş”, referans olarak yükseltme için giriş olarak kullanılan yarı çözünürlük (540p) hedefini gösterir

Snapdragon Oyun Süper Çözünürlüğü (GSR) nedir? 

Snapdragon GSR, Qualcomm Snapdragon Studios tarafından en iyi performans ve güç tasarrufunda optimum süper ölçeklendirme kalitesi elde etmek için geliştirilmiş tek geçişli, uzamsal farkındalığa sahip bir süper çözünürlük tekniğidir. 

Qualcomm-resmi

Daha büyük bir resim için tıklayın

Snapdragon GSR tek geçiş çözümü, mobil ve XR oyunları için piyasaya ilk çıkan en yeni özelliktir. Snapdragon bulunan cihazlarda oyun performansını ve pil ömrünü en üst düzeye çıkarmak için kullanılabilir ve şu anda önemli iş ortakları tarafından kullanılabilir. Çoğu GPU ile uyumlu olsa da, Snapdragon platformlarında en iyi performansı sunar. 

Snapdragon Oyun Süper Çözünürlüğü oyunları nasıl geliştirir?

Snapdragon GSR, tüm mobil ve XR cihazlarındaki oyunlar için çeşitli avantajlar sağlar: 

  1. Grafiklerin görsel kalitesini korurken çözünürlükleri artırın 
  2. Daha akıcı oyun için kare hızını artırın 
  3. Güç tüketimini azaltarak pil ömrünü artırın 
  4. Kare hızını korurken görsel doğruluğu artırın 

Snapdragon GSR ile 1080p oyunlar daha keskin 4K oyunlara dönüşebilir. Yalnızca 30 FPS olan oyunlar 60+ FPS’de oynanabilir, böylece grafikler daha akıcı görünür. Ve performans güçle ilişkili olduğu için, pil ömrünü ve oyun oynama süresini uzatırken bu özellikleri elde edebilirsiniz.

Snapdragon GSR, oyuncuların hareket halindeyken oyun oynarken daha yüksek çözünürlük, daha fazla FPS veya pil ömrünü uzatmak için kişisel tercihlerine göre öncelik vermelerine olanak tanır. 

Qualcomm-resmi

Daha büyük bir resim için tıklayın

Şekil 2: Snapdragon GSR, mobil cihazlarda ve XR cihazlarda 1080p oyunları daha keskin 4k’ye yükseltiyor.

Snapdragon Oyunu Süper Çözünürlüğü nasıl çalışır? 

Snapdragon GSR, Snapdragon Adreno grafik işlem birimleri (GPU’lar) için optimize edilmiş tek geçişli bir uzamsal yükseltme tekniğidir. Adreno GPU ardışık düzeni için özelleştirmelerle menzile duyarlı dinamik ölçeklendirmeyi kullanır ve üstün grafik kalitesi ve güç tasarrufu sağlar. Genel olarak Snapdragon GSR, diğer mobil yükseltme çözümlerine kıyasla iki kat performans iyileştirmesine sahiptir.

Aşağıdaki grafik (Şekil 3), çeşitli çözünürlük hedeflerinde diğer önde gelen yükseltme tekniklerine göre Snapdragon GSR’nin performansı hakkında fikir vermektedir: 

Qualcomm-resmi

Daha büyük bir resim için tıklayın

Şekil 3: Snapdragon GSR ile diğer popüler yükseltme tekniğinin performans karşılaştırması.

Daha iyi performansa ek olarak Snapdragon GSR, aşağıdaki Şekil 4’te gösterildiği gibi oyuna yerel olarak oluşturmaya algısal olarak yakın üstün görsel kalite ve grafikler sağlar.

Qualcomm-resmi

Daha büyük bir resim için tıklayın

Şekil 4: Yerel (1080p) çözünürlükte işleme ile Snapdragon GSR yükseltmeyi çeşitli kalite oranlarında kullanmanın performans ve görsel karşılaştırması. Bu tanıtım Unreal Engine 5’te Ray Query gölgeleri piksel başına 2 ışın olacak şekilde oluşturulmuştur.

Snapdragon Oyun Süper Çözünürlüğü Snapdragon donanımında nasıl bu kadar hızlı? 

Snapdragon GSR, Adreno donanımında mümkün olduğunca az kayıt, doku örneği ve Aritmetik Mantık Birimi (ALU) talimatı kullanır. Diğer yükseltme teknikleri, yükseltme işlemi tarafından kullanılan bant genişliğini artıran giriş görüntüsü üzerinden en az iki geçiş kullanır. Snapdragon GSR, yükseltme ve kenar keskinleştirmeyi tek bir geçişte birleştirerek gecikmeyi ve bellek veri yolu kullanımını azaltır, böylece güç tüketimini azaltır ve hızı artırır. Yazılımın tek geçişi, performansı daha da artırmak için ton eşleme gibi diğer işlem sonrası geçişlerle birleştirilebilir. 

Snapdragon GSR, tek bir geçiş kullanmanın ötesinde, rakiplerine göre daha az ALU talimatı ve doku örneği kullanır, bu da daha az çerçeve süresi ve daha az güç tüketimi ile sonuçlanan çok daha iyi gölgelendirici işlemci kullanımı sağlar. Snapdragon GSR, insan gözünün en çok bu renge duyarlı olduğu için parlaklık hesaplamasının yalnızca yeşil (G) kanalla yapıldığı 12 çekirdekli bir pencere kullanır. Bu nedenle, Snapdragon GSR örnekleri, her piksel hesaplaması için yalnızca bir bileşen kullanır ve toplamda yalnızca 15 doku talimatı olmak üzere üç bileşenli bir enterpolasyon gerçekleştirir — Adreno GPU’lar, bu doku örneklerinin gecikmesini tamamen gizleyerek, %100 gölgelendirici işlemci kullanımı sağlar. 

Bu sonuçlar en son Snapdragon cihazlarında özetlenmiştir: 

Qualcomm-resmi

Daha büyük bir resim için tıklayın

Snapdragon GSR’ye sahip Mobil Oyunlar ve XR ürünlerinin bu yılın sonlarında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Oyunlarında Snapdragon Oyunu Süper Çözünürlük özelliğine sahip lider oyun stüdyoları

Oyun : Call of Duty Warzone Mobil

Şirket : Activision

Stüdyo : Solid State Studio

“Geliştirme ekibimiz, Snapdragon Game Super Resolution teknolojisinin benzersiz yeteneklerinden yararlanarak, Call of Duty: Warzone Mobile’ın çeşitli mobil cihazlarda üst ölçeklendirme ve işleme performansını kolayca geliştirmeyi başardı ve bu da nihayetinde oyuncularımızın potansiyelini ortaya çıkaracak.” artırılmış kare hızı, daha keskin grafikler ve daha uzun pil ömrü avantajları sunuyor.” 

– Erik Beran, Mobil Programlama Teknik Direktörü, Activision

Oyun : Jade Dynasty: New Fantasy

Firma : Perfect World

Stüdyo : Tianzhiyou

“Snapdragon GSR, daha düşük GPU maliyetiyle daha yüksek çözünürlüklü görüntüler elde etme açısından Jade Dynasty’nin performansı etkili bir şekilde iyileştirmesine yardımcı oluyor.”

– Tony Q, Tinazhiyou’da Baş Yazılım Mühendisi

Qualcomm-resmi

Snapdragon Oyun Süper Çözünürlüğü kullanılarak 1,5 kat Yükseltme

Oyun : Return to Empire

Şirket : Tencent

Stüdyo : Tencent Timi

“Snapdragon GSR ile Return to Empire daha düşük bir çözünürlükte oluşturulabilir, bu da oyun performansını ve kare hızlarını iyileştirir ve yüksek görsel kaliteyi korur. Artık oyuncular, görsel kaliteden ödün vermeden görünümde binlerce oyuncuyla çok daha akıcı bir oyun deneyimi yaşayabilirler.”

– Chengqi Xiao, Return to Empire Teknik Direktörü

Qualcomm-resmi

Snapdragon Oyun Süper Çözünürlüğü kullanılarak 1,5 kat Yükseltme

Oyun : Justice Mobile

Şirket : Netease

Stüdyo : Thunderfire Studio

“Geleneksel grafik oluşturma çözümleriyle karşılaştırıldığında, Snapdragon GSR önemli ölçüde daha hızlı çalışır. Görsel kalite ile maliyet arasında hassas bir denge kurabilir. Platformlar arası bir SR algoritması olarak SGSR, gelecekte oyun performansını ve görsel kaliteyi geliştirme konusunda büyük bir potansiyele sahiptir. “

– Le Lin, Justice mobile’ın teknik lideri

Qualcomm-resmi

Snapdragon Oyun Süper Çözünürlüğü kullanılarak 1,5 kat Yükseltme

Oyun : Naraka Mobile

Şirket : NetEaseStüdyo : 24 Entertainment

“Snapdragon GSR, verimli bir şekilde mobil platform dostudur ve bant genişliğinden tasarruf etmek için basit tek piksel son işlemeyle birleştirilebilen görsel kalitesi, ana akım AI olmayan Süper Çözünürlük çözümüyle karşılaştırılabilir.”

– Zhu Lin, Naraka mobile Kıdemli Oyun Motoru Mühendisi

Oyun : Farming Simulator 23 Mobile

Şirket : GIANTS Software

Stüdyo : GIANTS Software

“Snapdragon GSR Upscaling, mobil oyunumuz “Farming Simulator 23″ü daha geniş bir donanım yelpazesinde oynanabilir hale getirmek için harika bir araçtır. GSR düşük bir entegrasyon süresine sahiptir, gelişmiş kalite sağlar ve düşük hesaplama maliyeti nedeniyle mobil cihazlar için özel olarak tasarlanmıştır.”

– Stefan Geiger, CTO ve GIANTS Software’in Kurucu Ortağı

Qualcomm-resmi

17 FPS’de Doğal Çözünürlük

Qualcomm-resmi

30FPS’de Snapdragon Oyun Süper Çözünürlüğü kullanılarak 1,7x üst ölçeklendirme

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Emek veriyorum ve sizlerden karşılığını bekliyorum. Kazançlarım zaten yetersiz ve bu yüzden Reklam engelleyici özelliğinizi devre dışı bırakmanızı istiyorum. Anlayışınız için teşekkürler.