AndroidiOS

EA mobil Apex Legends ve Battlefield oyunlarını iptal etti, Industrial Toys stüdyosunu kapattı

Electronic Arts, Apex Legends Mobile ve Battlefield Mobile oyunlarını iptal ettiğini duyurdu. Sonuç olarak, Industrial Toys oyun stüdyosunu kapatıyor.

Apex Legends Mobile geçen yıl piyasaya çıktı ve Respawn Entertainment’ın popüler Apex Legends nişancı oyununu mobil cihazlara getirdi. 2022’de Apple’ın Yılın Oyunu ödülünün yanı sıra Google Play için de aynısını kazandı. Şimdi oyun 90 gün içinde kapanacak. Battlefield Mobile soft launch aşamasındaydı ama o da sona erecek.

Bir blog gönderisinde Respawn Entertainment, Apex Legends Mobile’ın güncellemelerinin kalitesinin düşmesini oyunun kapatılmasının bir nedeni olarak gösterdi. EA, 31 Aralık’ta sona eren üçüncü mali çeyreğe ilişkin kazançlarını açıklarken duyuruyu yaptı.

“Respawn’da, oyunculara sürekli olarak olağanüstü oyunlar sunmayı hedefliyoruz. Güçlü bir başlangıcın ardından, Apex Legends Mobile için kalite, boyut ve ritim açısından bu çıtanın gerisinde kalmaya başladı” dedi. “Bu nedenle, geliştirme ortağımızla aylarca çalıştıktan sonra, mobil oyunumuzu kullanımdan kaldırma kararı aldık. Hayal kırıklığı yaratsa da başlattığımız oyundan gurur duyuyoruz, Apex Legends topluluğunun desteğine minnettarız ve bunun oyuncular için doğru karar olduğuna eminiz.”

Karar muhtemelen birkaç stüdyoyu etkileyecek. Tencent ve Lightspeed, Apex Legends Mobile üzerinde çalışıyordu. Ve Industrial Toys, Battlefield Mobile üzerinde çalışıyordu.

Halo’nun ortak yaratıcısı Alex Seropian ile Tim Harris ve Brent Pease tarafından 2012’de başlatılan Industrial Toys’un kapanmasından kaç işin etkileneceği belli değil.

Bu, Midnight Star gibi iddialı nişancı oyunları yapan kıdemli bir mobil oyun stüdyosu için üzücü bir son. EA, Industrial Toys’u 2018 yılında, stüdyoda 14 kişi varken satın aldı. Seropian’ın gemide kalıp kalmayacağı belli değil. Bunları stüdyonun ilk duyurusundan itibaren ele aldık. Bunun ardından EA, Industrial Toys’un Battlefield Mobile unvanı üzerinde çalıştığını söyledi.

Respawn, 31 Ocak’tan itibaren oyundaki tüm gerçek parayla yapılan uygulama içi satın alımları devre dışı bırakacak ve uygulamayı web mağazalarından kaldıracak. Bu süre zarfında oyuncular mevcut Altınlarını harcayabilir ve tam oyunu oynamaya devam edebilir. 1 Mayıs 2023 Pasifik saatiyle 16:00’da Apex Legends Mobile tüm bölgelerde faaliyetlerini durduracak ve artık oynanamayacak.

Respawn, “Bu kararı çevreleyen birçok soru olacağını anlıyoruz ve oyuncularımıza yardım etmek için burada olduğumuza dair güvence vermek istiyoruz” dedi. Apex evrenine ve oyuncularımıza olan sevgimiz değişmedi. Bu evreni, karakterlerini ve hikayelerini sizinle birlikte keşfetmek için sabırsızlanıyoruz. Bu arada, biz bu sonraki adımlarda ilerlerken gösterdiğiniz sürekli destek ve sabrınız için teşekkür ederiz.”

Respawn, EA Kullanıcı Sözleşmesi hükümleri uyarınca gerçek parayla yapılan satın alımlar için geri ödeme sağlamayacağını söyledi. Apex Legends Mobile için bu karar platforma özgüdür ve PC ve Konsollardaki oyundan bağımsızdır.

Respawn, “Bir franchise olarak Apex Legends güçlü ve gelecekte heyecan verici güncellemeleri paylaşmayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

Battlefield Mobil’de öldü

Apex Legends ve Battlefield mobil oyunlarındaki değişiklikler, Respawn ve EA’da strateji ve liderlikte bir değişimi temsil ediyor. Bu sarsıntı, Byron Beede’nin Activision’ın Call of Duty serisinden ayrılıp Battlefield’ın kıdemli başkan yardımcısı ve genel müdürü olmasının ardından gerçekleşti.

Activision’ın Call of Duty ile ne yaptığına bakarsanız, tüm oyun stüdyolarını ortak bir Call of Duty oyun motoruna taşıdı, böylece yıldan yıla ve seri genelinde oyunlar birlikte çalışabilir hale geldi. Ayrıca Call of Duty: Warzone 2, Call of Duty Modern Warfare II ve Warzone Mobile’ı aynı motora ve aynı oyuncu evrenine koyma niyetinin de sinyalini verdi.

Bu, mobil oyuncuların yakında aynı maçlarda Warzone 2 PC ve konsol oyuncularına katılacağı anlamına geliyor. Bu, hangi platformda oynadıklarını umursamayan oyunculara hizmet eder – sadece arkadaşlarıyla oynamak isterler. Bu, Fortnite gibi bir oyunda olan bir şeydir, ancak bunun ne kadar iyi çalıştığı net değildir çünkü mobil kontroller, kontrolörlerden veya fareyle oynamaktan çok daha zor gelebilir.

Ancak Activision, farklı oyuncu tabanlarını birleştirebilmek için bu birleşik modele geçiyor. Görünüşe göre EA, tüm platformlarda birleşik bir oyuncu tabanına sahip oyunlara sahip olmak konusunda aynı şeyi düşünüyor. 

Respawn blog yazısında, “Battlefield’ın geleceği için bir vizyonumuz var. Vince (Zampella, Respawn’ın kurucu ortağı), Byron ve güçlü stüdyo liderliği, oyuncuları birden çok platformda bir araya getiren en iyi deneyimleri yaratmak için ilerliyor.”

Gönderi şunları ekledi: “O zamanlar mantıklı olan, geliştirme aşamasında olan bir oyunumuz vardı, ancak endüstri geliştikçe ve stratejimiz netleştikçe, oyuncularımıza vizyonumuzu en iyi şekilde sunmak için mevcut yönden dönmemiz gerektiğine karar verdik. . Nihayetinde, seriyle ilgili hedef(ler)imizi gerçekleştirmek için Battlefield’ı mobil cihazlarda nasıl hayata geçireceğimizi yeniden tasarlamamız gerektiğine karar verdik.”

Respawn, Battlefield vizyonunu oluştururken ve pazardaki değişiklikleri gözlemlerken, şirketin mevcut yönün franchise’ı almak istediği yerle uyuşmadığını belirlediğini söyledi.

Respawn, “Mobilin stratejimize nasıl uyduğunu değerlendiriyoruz, daha fazlası gelecek” dedi. “Battlefield’ın devasa potansiyelini ortaya çıkarma konusundaki kararlılığımızı sürdürüyoruz. Battlefield 2042’yi geliştirmek için yoğun bir şekilde çalışıyoruz ve dünyanın dört bir yanındaki birden fazla stüdyomuzda gelecekteki Battlefield deneyimlerimizin ön prodüksiyon aşamasındayız.”

Şirket, zorlu bir lansmandan sonra son çok oyunculu sezonluk güncellemeleriyle daha iyi hale gelen Battlefield 2042 üzerinde çalışmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Emek veriyorum ve sizlerden karşılığını bekliyorum. Kazançlarım zaten yetersiz ve bu yüzden Reklam engelleyici özelliğinizi devre dışı bırakmanızı istiyorum. Anlayışınız için teşekkürler.