AndroidiOSMobil Oyunlar

PPSSPP Emülatörü App Store Resmi Olarak Gelebilir

PPSSPP Emülatörü App Store için resmi olarak planlanmaktadır. Ancak bunu yapabilmesi için Apple’nin bazı kısıtlamaları gevşetmesi gerekmektedir.

Apple, Emulatorlere App Store Yol Açıyor: PPSSPP Yolda mı?

Apple’ın App Store yönergelerindeki önemli bir güncelleme, oyun emülatörlerinin App Store’da yer alabilmesi için kapıları aralıyor gibi görünmektedir. Bu güncellemeyle birlikte, popüler Android emülatörü PPSSPP’nin yaratıcısı Henrik Rydgård, PPSSPP‘nin bu yılın sonlarında App Store’da piyasaya sürülebileceğini açıkladı. Ancak, Apple’ın hala önemli bir kısıtlamayı hafifletmesi gerekiyor.

Yeni App Store yönergelerine göre, Apple, oyun emülatörlerinin yalnızca yerleşik oyunlar sunmalarına veya bunları uygulama içi indirme olarak sunmalarına izin verecek. Rydgård, bir blog yazısında, Apple’ın kısıtlamaları gevşetmesi ve kullanıcıların oyun dosyalarını seçmesine izin vermesi durumunda PPSSPP Emülatörü App Store’a getireceğini açıkladı.

Rydgård şu ifadeleri kullandı: “Eğer kurallar artık ISO/ROM seçicili emülatörlere izin veriyorsa, PPSSPP bu yılın sonlarında App Store’a gelecek. Aksi takdirde, gelmeyecek!”

Ancak, Apple’ın emülatörlerin oyunları yerleşik veya uygulama içi indirmeler olarak sunmasını gerektirmesi nedeniyle, emülatörlerin çoğu App Store’da yayınlanamayabilir. Bu, emülatör geliştiricilerinin oyunların haklarına sahip olmamalarından kaynaklanmaktadır. Emülatörler, yerleşik oyunlar sunmak yerine, dosya seçiciyi kullanarak oyun dosyalarını yükleme seçeneği sunmaktadır.

Özetlemek gerekirse, Apple dosya toplayıcıların kullanımına ilişkin kısıtlamayı gevşetmezse, emülatörlerin App Store’a gelmesi hala mümkün olmayacak. Ayrıca, dosya seçicinin yanı sıra Apple’ın emülatörlere JIT derleme kullanma izni verecek olup olmayacağı da belirsiz. Rydgård, emülatörünün iPhone cihazlarda performansı artırmak için JIT’e ihtiyaç duymayacağını belirtmişti. Ancak, Apple’ın bu konuda nasıl bir tutum sergileyeceği merak konusu. Emülatörlerin App Store macerasının başlayıp başlamayacağını görmek için bekleyip göreceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Emek veriyorum ve sizlerden karşılığını bekliyorum. Kazançlarım zaten yetersiz ve bu yüzden Reklam engelleyici özelliğinizi devre dışı bırakmanızı istiyorum. Anlayışınız için teşekkürler.