Genel

Tencent Oyunlarında Yüz Tanıma Sistemi Kullanacak

Tencent oyunlarını oynayan kullanıcıların yüz tanıma ile yaş sınırı kontrolü yapılacak. Yapay zekâ tabanlı sistem açık veri tabanlarını kullanarak kimlik doğrulaması yapacak.

Oyun oynama alışkanlığı geçmiş yıllardaki harici ekran geleneğinden artık taşınabilir küçük ekranlara geçiş yaptı. Bugün oyunları taşınabilir ekranlarda oynayanların sayısı harici ekranlarda oynayanların sayısından kat be kat daha fazla.

Sektörde ilk olacak

Zaten harici ekranlara uzun süre bakmanın insan sağlığına zararlı eleştiri konusuyken taşınabilir ekranlarda bu konu daha ciddi boyutlara ulaşmış durumda. İnsanların oyun bağımlılığı rahatsızlığına yakalanması bir yana miyop olma riski de var. Ayrıca BakınızAndroid uygulamaları Windows 10 ekranına yansıtılabilecek.

Çin’de yapılan bir araştırma 24 milyon çocuğun ciddi bir oyun bağımlılığı rahatsızlığına sahip olduğunu ortaya koyarken, ülke çapında da geniş bir miyop yaygınlığına sebep olduğunu gösteriyor. Uzmanlar 12 yaş altı çocukların en fazla bir saat ve gündüz saatlerinde oyun oynaması gerektiğini ifade ediyor. Çin hükümeti bununla ilgili oyun geliştiricilerine yönelik olarak çocukların kontrol edilmesi anlamında bazı düzenlemeler yapma ihtiyacı hissetmişti.

Dünyanın en çok kazanan oyunlarının geliştiricisi Tencent, son düzenlemeler ışığında oyunlarına yüz tanıma sistemi entegre etme kararı aldı. Oyun sektöründe bir ilk olacak bu entegrasyon ile oyuncuların yaşları ve çocukların oyun süreleri takip edilecek.

Denemeler ilk olarak firmanın popüler oyunu Honor of Kings’de yapılacak. Pekin ve Şenzen’de toplam 1000 oyuncu yüz tanıma sistemine kayıt oldu. Bu kişiler oyuna başlarken ön kamera üzerinden doğrulama isteyecek. Sistem halka açık veri tabanlarından tarama yaparak kişiyi doğrulayacak.

Hali hazırda HOnor of Kings oyununda 200 milyon kullanıcı yer alıyor. Sistem başarılı olarak testi geçtikten sonra tüm kullanıcılara uygulanmaya başlayacak. Firmanın diğer oyunlarına da bunu uygulayıp uygulamayacağı bilinmiyor.

Diğer taraftan Tencent, çocukların en fazla iki saat oyun oynayabileceği şekilde oyunlarında düzenleme yapmıştı. Yine çocuklar ekranı yüzüne çok fazla yaklaştırırsa ekran bulanıklaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Emek veriyorum ve sizlerden karşılığını bekliyorum. Kazançlarım zaten yetersiz ve bu yüzden Reklam engelleyici özelliğinizi devre dışı bırakmanızı istiyorum. Anlayışınız için teşekkürler.